Товаров: 0
 • RUS
 • UKR

Спінений пінополістирол: вся ПРАВДА про теплоізоляційний матеріал

Далеко не всі здатні орієнтуватися в хімічних процесах, особливостях виробництва тих чи інших матеріалів. Цей факт часто використовується в цілях дезінформації населення, залякування і поширення відвертої брехні.

Ми охоче віримо чуткам у те, що говорить нам сусід, кум, брат. У нас немає часу і бажання вивчати, розбиратися в чому-небудь самостійно, робити правильні висновки. У кращому випадку, виділяємо кілька хвилин на читання «експертних статей» в інтернеті.

Ситуація в Україні та на світовому ринку

Виробництво спіненого пінополістиролу досить інтенсивно розвивалося в Україні в 1997–2008 роках. У цей період люди активно займалися утепленням фасадів, бажаючи забезпечити собі комфортні умови, заощадити на комунальних платежах, маючи можливість застосовувати ефективні й недорогі утеплювачі. Чинні до 2008 року будівельні норми давали можливість застосовувати спінений пінополістирол у висотному будівництві. З 2009 року намітився поступовий спад і до теперішнього часу частка пінополістиролу складає не більше 32% на ринку утеплювачів в Україні.

У чому причина? У тому, що «хто хотів – уже утеплився»? Навряд чи. Досить пройтися вулицями, щоб помітити, як багато будинків все ще потребують теплоізоляції.

Справа у тому, що протягом 2006–2008 років були розроблені й набрали чинності нові, не зовсім чесні та справедливі щодо спіненого пінополістиролу будівельні норми, які обмежили сферу його застосування і посприяли активному використанню матеріалів-конкурентів. Паралельно з нововведеннями до будівельних норм у ЗМІ та з телеекранів популярних каналів як на замовлення почали звучати непрофесійні звинувачення в бік, як вони називали його, «дешевого утеплювача». Наприклад, у розвинених державах, таких як США, Китай, Саудівська Аравія, ОАЕ, Бразилія, а також у країнах ЄС на спінений пінополістирол сьогодні припадає 60-75% ринку утеплення, і ця цифра постійно збільшується.

На підставі 20-річного досвіду роботи у галузі виробництва пінополістиролу, вивчення проблем, пов’язаних із теплоізоляцією та енергоефективністю різних видів утеплювача,ми маємо право розповісти докладно про те, на чому знаємося.

Що пишуть  в інтернеті про пінополістирол

Саме інтернет служить для більшості людей джерелом «істинної»  інформації. Тому багато матеріалів на різних ресурсах викликають, м’яко кажучи, подив. У цілому, наведені «факти» зводяться до наступного:

 • пінополістирол (пінопласт) небезпечний, горючий матеріал;
 • містить шкідливі хімічні домішки, які негативно позначаються на здоров’ї людей;
 • має невеликий термін експлуатації;
 • наділений низькою паропроникністю, тому в будинку з’являється цвіль і грибок;
 • вважається дешевим матеріалом для утеплення, з усіма наслідками, що випливають;
 • приваблює гризунів, що знищують теплоізоляційний шар.

 Для фахівців, які добре розуміються на сировині, методах виробництва, властивостяхкінцевого продукту, такі статті обурливі, особливо якщо врахувати, що їх «підживлюють» новинні канали. Тому кожне твердження вирішено спростувати конкретними аргументами.

Що саме ми називаємо пінопластом?

 Вибираючи матеріал для теплоізоляції, не всі обізнані, що пінопласт може бути виготовлений з різної сировини різними способами. Пінопласт, згідно з визначенням, – це клас матеріалів, який являє собою спінені пористі маси.

За зовнішньої схожості його склад, а відповідно і вид, можуть бути різними. Найпоширеніші з них:

 • поліуретановий;
 • ПВХ;
 • фенол-формальдегідний;
 • полістирол.

Кожен із них має свої властивості й застосування. Однак для утеплення фасадів використовують пінополістирольний пінопласт двох видів:

 • спінений пінополістирол – (EPS);
 • екструдований пінополістирол – (XPS).

Можливо, саме незнання базових понять призводить до певної плутанини?

Пожежонебезпечність спіненого пінополістиролу

Пінополістирольний пінопласт дійсно має здатність горіти, але час самостійного горіння не перевищує 4 сек, якщо немає додаткового джерела вогню. У спіненому пінополістиролі міститься добавка антипірен для забезпечення його самозгаснення.

Неодноразово проводилися випробування системи утеплення з застосуванням спіненого пінополістиролу, монтаж якого виконувався «мокрим методом» на полігоні МНС. Для об’єктивної оцінки й визначення пожежної безпеки такої системи ініціаторами випробувань були різні виробники сухих будівельних сумішей, серед яких «Церезіт», «Капарол», «Бауміт», Siltek.

Протокол вогневих випробовувань 

За результатами випробувань експертами МНС в офіційних протоколах був зроблений висновок: «Скріплена система утеплення (під мокрий метод) із застосуванням спіненого пінополістиролу (пінопласту) визнана системою, якою не поширюється вогонь».

Димоутворення і токсичність пінопласту

За результатами аналізу умов, що впливають на загибель людей під час пожежі, Інститутом державних і наукових досліджень з цивільного захисту встановлено, що найбільша кількість осіб гине через отруєння токсичними продуктами горіння

Аналізи пожеж в Україні 

Актуальним для безпеки залишається питання коефіцієнта димоутворення під час пожежі. Коефіцієнт димоутворення – показник, що характеризує оптичну щільність диму, що спровокованого тлінням та вогневим горінням певної кількості твердої речовини (матеріалу).

Значення коефіцієнта димоутворення потрібно застосовувати для класифікації матеріалів за димоутворювальною здатністю. Розрізняють три групи матеріалів, які приведені в таблиці.

Група за димоутворювальною здатністю матеріалу Коефіцієнт димоутворення, м2/кг
З малою (низькою) димоутворювальною здатністю (група Д1) до 50 включно
З помірною димоутворювальною здатністю (група Д2) до 500 включно
З високою димоутворювальною здатністю (група Д3) понад  500

Як і всі органічні речовини, під час горіння пінополістирол виділяє вуглекислий і чадний гази, однак значно меншу кількість, ніж, наприклад, натуральна вовна (фактично, одяг і домашній текстиль небезпечніші за пінополістирол). Традиційний будівельний матеріал – дерево, під час горіння виділяє набагато більше тепла (7000–8000 МДж/м³) і чадного газу, ніж полістирол (1000 до 3000 МДж/кг). На відміну від більшості будівельних матеріалів і утеплювачів полістирол не містить хлору, а значить під час горіння не відбувається виділення фосгену, синильної кислоти.

Для порівняння розглянемо показники коефіцієнта димоутворення різних матеріалів із довідника, складеного за результатами фактичних випробувань, проведених Інститутом державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту:

 • віконний профіль ПВХ – 1294 м2/кг;
 • екструдований пінополістирол – 1186 м2/кг;
 • лінолеум – 1009 м2/кг;
 • пінополістирол – 951 м2/кг;
 • шпалери вінілові – 772 м2/кг;
 • текстильний матеріал для штор – 698 м2/кг;
 • покрівельна гідроізоляційна мембрана – 664 м2/кг;
 • килимові покриття для підлоги – 333 м2/кг

Пінополістирол дійсно належить до групи з високою димоутворювальною здатністю (група Д3). Але ми помітили, що показники коефіцієнта димоутворення в довіднику МНС є тільки на матеріали з групою горючості Г1 – Г4 (горючі матеріали).

Пінопласт належить до матеріалів із групою горючості  Г1, для групи НГ (негорючі матеріали) випробування на димоутворення і токсичність не проводяться взагалі. У таблицю, найімовірніше, випадково потрапив матеріал – тканина з синтетичних волокон Griva (Італія). За результатами випробувань він належить до важко займистих і таких, якими не розповсюджується вогонь (індекс поширення вогню 0). Але зверніть увагу: показник коефіцієнта димоутворення дорівнює 1058 м2/кг. Про що це свідчить? Про те, що група горючості різних матеріалів НГ, Г1, Г2, Г3 або Г4 ще не привід робити висновки про нездатність матеріалу до сильного димоутворення під час пожежі, якщо він навіть не горить, а тліє – показник коефіцієнта димоутворення може нас неприємно здивувати.

Стосовно пожеж у Києві

Тільки в Києві утеплено з 2000 по 2020 роки понад 10 млн. м2 фасадів із застосуванням спіненого пінополістиролу. На практиці за 20 років не зафіксовано жодного випадку загоряння фасаду, утепленого цим матеріалом і виконаного з дотриманням усіх норм технологічного процесу у відповідності технологічній карті. (Цей факт просимо не плутати з пожежами, що виникли на складах будівельних майданчиків, де утеплювач перебував як у відкритому вигляді, так і в оточенні різного будівельного сміття, що під час горіння служив зовнішнім джерелом поширення  та підтримання вогню). Критики можуть заперечити: «А як же пожежа багатоповерхівки на вул..Гетьмана?» Відповідь проста: будівля на вул..Гетьмана була утеплена з грубими порушеннями. Застосована на цьому об’єкті вентильована система не допускає використання такого утеплювача, як спінений пінополістирол (пінопласт). Вентильовані фасади – це зовсім інша система утеплення і згідно з ДБН у ній застосовуються утеплювачі тільки групи горючості НГ через свою конструкційну особливість. До речі, за статистикою саме цей тип утеплення фасадів посідає провідні позиції із загоряння багатоповерхівок у світі та призводить до численних людських жертв.

Застосування спіненого пінополістиролу в скріпленій системі утеплення «під мокрий метод» забезпечує безпечну експлуатацію таких фасадів. Також він безпечний і при утепленні покрівель, горищ, підлог під стяжкою.

Склад пінополістиролу та його екологічна безпека

Досить часто лунають звинувачення на адресу пінополістиролу з приводу вмісту в його складі шкідливих для здоров’я домішок, таких як:

 • стирол;
 • толуол і метанол;
 • формальдегід.

Пінополістирольний пінопласт виробляється з полістиролу, полістирол – зі стирол-мономеру, своєю чергою стирол-мономер – із нафти. У процесі виробництва вміст стиролу в полістиролі знижується до 0,2%. Таким чином, спінений пінополістирол (пінопласт) є прикладом рекордно низького вмісту вихідної сировини в кінцевому продукті. Вміст стиролу в готовій пінополістирольній продукції становить всього 0,002 мг/м³, що не перевищує 0,001% від обсягу готового продукту!

Для прикладу

Гранично допустима концентрація стиролу в повітрі (ГДК) дорівнює 30 мг/м³.

Наявність у наших будинках побутової техніки з полістиролу, вікон із ПВХ, ламінату та меблів, до складу яких входять як полімери, так і формальдегіди, нікого не турбують?

Наприклад, вага пластикового корпусу пральної машини 9–12 кг. Вага 1 м³ пінополістиролу, що покриває площу 10 м2, за середньої товщини утеплювача 100 мм зовні будівлі на фасаді становить 15 кг.

У технології виробництва пінополістиролу закладена його санітарно-гігієнічна безпека. Вихідна сировина: стирол – речовина, яка природним чином у критично малих кількостях міститься в багатьох інших, найрізноманітніших матеріалах і навіть харчових продуктах (сирах, вині, полуниці, кориці, каві, пиві тощо). Європейським агентством із хімікатів відповідно до регламенту REACH стирол був класифікований як і немутагенна, неканцерогенна речовина без репродуктивної токсичності.

Звідки з’явилося твердження, що пінополістирольний пінопласт містить формальдегід?

Ми довго шукали першоджерело цієї інформації та знайшли. Найчастіше пінопластом звикли називати білий спінений пінополістирол. Так зручніше в побуті й простіше знайти в інтернеті, але це і є наша помилка. Як зазначалося вище, пінопласт є  пластичною спіненою масою, що виробляється з різної сировини. Казати «пінопласт», не уточнюючи, який саме матеріал мається на увазі, це як прийти на ринок за помідорами і попросити продавця зважити кілограм овочів, не уточнюючи яких саме. Розумієте, так, про що йдеться?

Так от, під клас пінопласту потрапляє матеріал, винайдений понад 25 років тому, і називається він піноізол, що й складається з формальдегідних смол і ортофосфорної кислоти. А білий традиційний полістирольний пінопласт із пресованих кульок ніколи не містив формальдегідів.

Існує думка, що цю інформацію використовували й поширили виробники мінеральної вати та базальтового утеплювача: саме в їхніх утеплювачах зв’язувальні для волокон виробляються з вмістом формальдегіду. А кращий спосіб захисту – напад, чи не так?..

Толуолу та метанолу в пінополістиролі також ніколи не було!

На жаль, існує практика не дочитувати наукові статті до кінця, їх часто переглядають, просто ковзнувши поглядом по заголовках. Ті ж, кому вигідна антиреклама пінополістиролу, копіюють розумні вирази й викладають як докази наявності в ньому шкідливих речовин.

Приклад із наукової статті:

«Розробляються альтернативні способи отримання стиролу. Каталітична ціклодімерізація бутадієну в вінілціклогексен, з його подальшим дегідруванням. Окислювальне сполучення толуолу з утворенням стильбену; метатезіс стильбену з етиленом призводить до стиролу. Взаємодією толуолу з метанолом також може бути отриманий стирол. Крім того, активно розроблялися способи виділення стиролу з рідких продуктів піролізу.

Сьогодні жоден із цих процесів не є економічно вигідним  і  в промисловому масштабі не реалізований».

Копіюємо потрібну частину тексту, «зайву» частину не чіпаємо і публікуємо на популярному інформаційному ресурсі в інтернеті. І що ми маємо? Правду? Так, правду, але недосказану. Саме так і створюються інформаційні бомби.

Європейський союз у 2009 році визнав пінополістирол єдиним матеріалом, рекомендованим для тривалого контакту з будь-якими харчовими продуктами та, відповідно, для виробництва харчових пакувальних контейнерів. В усьому світі з нього виготовляють одноразовий посуд, упаковку для овочів, фруктів, риби й м’яса, а також контейнери для транспортування донорських органів і вакцин.

Щодо екологічної безпеки

Актуальним питання екології стане для наших дітей і онуків, коли за 50–100 років знадобиться проводити санацію будівель. Для цього буде потрібно знімати та утилізувати старий утеплювач і утеплювати новим.

Питання: куди подіти мінеральну вату і базальтовий утеплювач? Методів їхнього перероблення на сьогодні не існує – тільки на звалище. Мільйони кубометрів цього матеріалу створять екологічну катастрофу.

Звичайний же пінополістирол уже сьогодні піддається вторинному перероблюванню. Повторно зробити з нього спінений пінополістирол (пінопласт) не можливо, але він придатний для виробництва екструдованого пінополістиролу та інших видів пластмас.

Це найвагоміший аргумент на користь пінополістиролу, враховуючи, що зараз скрізь у світі шукають способи й можливості вторинного використання матеріалів в усіх сферах.

Щодо надійності та довговічності  

Відомо, що пінополістирольний пінопласт відрізняється довговічністю. Термін служби цього матеріалу становить 50, а можливо і більше років. Він був винайдений в 1952 році концерном BASF. Про довговічність цього утеплювача можна судити по проведених концерном експериментах.

У 1955 році для установки теплоізоляції плоского даху споруди заводу BASF Aktiengesellschaft використовували полістирол. У 1986 році його зняли для огляду в присутності фахівців Німецької промислової асоціації твердого пінопласту (у Гейдельберзі). Виявилося, що місця стику між панелями пінополістиролу залишилися герметичними, також не змінилися його розміри через стиснення або усадки. Крім того, матеріал не деформувався і не втратив правильної форми під впливом тепла. Пінополістирол перебував у чудовому стані.

Згодом зразки цього матеріалу відправили в Мюнхен до  інституту, що займається дослідженнями теплоізоляції,  для випробувань на утримання вологи та теплопровідності. Результати були приголомшливими:

 • коефіцієнт теплопровідності пінопласту, який вимірюється за стандартом DIN 52612, для матеріалу з щільністю 17,4 кг/м³ склав 0,0345 Вт/мК. Цей показник повністю відповідає німецькому стандарту щодо теплоізоляції споруд (DIN 4108);
 • об’ємна частка води в пінополістиролі щільністю 20 кг/м³ – 0,02%.

У результаті інших випробувань, проведених цією ж компанією, було виявлено, що властивості пінопласту зовсім не змінилися після 31 року експлуатації, і цей матеріал все ще відповідає німецькому стандарту «Спінені пластмаси, використовувані в якості ізоляційних будівельних матеріалів» (DIN 18164).

2021 року деякі компанії в Україні вже отримали протоколи за результатами випробувань пінополістиролу на довговічність з підтвердженим терміном експлуатації їхньої продукції не менше 50 років.

У січні 2021 року наша компанія отримала сертифікат кваліфікаційних випробувань на довговічність.

Наглядний приклад утеплення фасадів будівель нашим спіненим пінополістиролом, деяким з яких скоро виповнитися 20 років, можна переглянути в нашій галереї.

Паропроникність пінополістиролу

Дивно, коли привабливість матеріалу, а саме низьку  паропроникність, намагаються зробити його недоліком. Пароізоляція – важлива складова в будівництві. Її мета – запобігти потраплянню водяної пари на стіни, стелі, горища, підвали або дах, де він може конденсуватися і викликати гниття будівельних матеріалів або утворення цвілі.

Пошкодження від конденсації вологи через рух водяної пари може завдати шкоди навіть найміцнішим будівельним конструкціям і поставити під загрозу ефективність ізоляції. Паропроникність у пінополістиролу дійсно низька. Напевно, тому у деяких країнах, наприклад, Німеччині, пінополістиролу належить левова частка на ринку в порівнянні з іншими утеплювачами.

Німецькі фахівці стверджують, що для досягнення максимальної ефективності під час теплоізоляції будова має бути герметичною. У процесі проведених випробувань було встановлено, що навіть  стіни з високою здатністю  паропроникнення , здатні  пропустити крізь себе не більше 3% вологи, яка утворюється у процесі життєдіяльності людини. Виведення вологого повітря з приміщення повинна забезпечувати бездоганна вентиляційна система, а не «дихаючі стіни».

До утворення грибка, цвілі призводить неправильно обрана товщина утеплювача. Для конкретної кліматичної зони існує правило вибору і розрахунку його товщини. Для нашої кліматичної зони наразі вона має становити не менше 120 мм.

Багато хто, нехтуючи цією вимогою, вибирають утеплювач товщиною 50 мм, ризикуючи, таким чином отримати «точку роси» не всередині утеплювача (як належить), а між несучою стіною й утеплювачем. Саме це і призводить до утворення конденсату, а згодом – появи грибка та цвілі на поверхні й всередині стін і приміщення.

Пінополістирол не вбирає вологу, а відповідно, не втрачає теплоізоляційних властивостей протягом експлуатації будівлі, в порівнянні з іншими видами утеплювачів. «З якими іншими утеплювачами?» – запитаєте ви. Наша відповідь: «Ми не ведемо нечесної конкурентної боротьби, ми захищаємо свій продукт, а вам залишаємо право розібратися і зробити власні висновки!»

Ціна і якість вспіненого пінополістиролу

 «Дешевий утеплювач» – для виробника це завжди звучить принизливо. Споживачі звикли, що «гарне коштує дорого!», водночас постійно шукаючи оптимальне співвідношення ціни та якості. Відтак, повірити, що гарне можна купити не за таки вже й завеликі гроші чи навіть дешевше за матеріали конкурентів, їм украй складно. Пінополістирольний пінопласт – саме той продукт, в якому його властивості, якості, довговічність і безпека багаторазово перевершують вартість.

Щодо гризунів

У 2020 році в Києві пройшла конференція виробників пінополістиролу з усього світу. З’їхалися представники з Німеччини, Австралії, Японії, Ірану, Туреччини та інших країн. Доповідачі охоче ділилися інформацією з розвитку і перспектив ринку спіненого пінополістиролу у своїх регіонах, обсягах виробництва готової продукції та перероблення відходів. Наприкінці заходу присутнім у залі запропонували поставити запитання до учасників  конференції. Одним і єдиним виявилося зауваження нашого співвітчизника: «А як же мишки?»

Повірте, подив гостей було непідробним. Мені як керівнику компанії й члену Асоціації виробників спіненого пінополістиролу в Україні, що виступила приймаючою стороною, було дуже ніяково і соромно.

У жодній з країн світу не могло виникнути подібного запитання. Адже лише невиконання умов технологічного процесу під час монтажу, конкретніше – відсутності стартового профілю в системі утеплення, може привести до появи гризунів усередині утеплювача. Акцентуємо: не застосування спіненого пінополістиролу в зовнішньому утепленні, а порушення умов технологічного процесу або його незнання є причиною можливої ​​появи гризунів в утеплювачі.

Замість висновку

Тема теплоізоляційних матеріалів актуальна для різних верств населення в Україні. На жаль, недостатні знання в цій сфері  змушують покупців приймати на віру слова «експертів», які так просто знайти в Інтернеті і так складно перевірити, не маючи спеціальної освіти. Триває інформаційна війна конкурентів, що маніпулюють характеристиками свого товару. Ще більше ускладнює ситуацію рівень знань сьогоднішніх установників та їхнє небажання ознайомлюватися з матеріалами, вивчати технологічний процес і дотримуватися вимог, викладених у технологічних картах. Отже, замовники й надалі  прийматимуть помилкові рішення під час вибору теплоізоляційних матеріалів.

Ми будемо раді обговорити в коментарях будь-які питання, пов’язані зі спіненим пінополістиролом, що хвилюють власників житлових будинків, комерційних будівель, фахівців з утеплення фасадів. Також запрошуємо до розгляду цього питання компетентних фахівців.

Доставка

Умови доставки товару:

 

Доставка зі складу в м. Обухів при об’ємі до 18 м3 є платною та виконується перевізниками в зручний для Вас час, вартість доставки залежить від об’єму, ваги та відстані від складу до адреси доставки.

 

Безкоштовна доставка здійснюється власним транспортом компанії “Термопласт” при замовленні продукції обсягом понад 18 м³ по Києву, (вартість доставки в конкретні населені пункти необхідно уточнювати).

 

Самовивіз товару доступний з наступних складів:

м. Київ, вул. Академіка Бутлерова, 6, склад 15/1 (біля ст. метро Чернігівська) в будні дні: з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 16-30 (крім святкових днів).

м. Обухів, Київська область, вул. Київська 127, (за навігаторм завод “Стиролоптфармторг”) в будні дні: з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 17-00 (крім святкових днів) субота – за попереднім записом.

 

Для уточнення питань оплати та організації доставки замовлення звертайтесь до наших менеджерів по телефону:

+38 (044)599 02 93

+38 (063) 233 01 70

Оплата та повернення

Згідно ст. 8 та ст. 9 Закону України “Про захист прав споживачів” покупець має право повернути товар на протязі 14 днів, не враховуючи дня покупки.

 

Повернення можна оформити за умов:

– товар не був у експлуатації;

– збережено цілісність упаковки та товарний вигляд;

– при наявності документу який підтверджує оплату;

– товар не входить до списку, не підлягаючим обміну або поверненню затвердженим Кабінетом Міністрів України.

 

Для уточнення питань оплати та організації доставки замовлення звертайтесь до наших менеджерів по телефону:

(044) 599-02-93

(063) 233-01-70

(093) 015-65-33

X

Дякуємо за Вашу заявку!
Ми зв’яжемося з Вами найближчим часом!

Корзина
Продовжити покупки Оформити замовлення